Üle 100 € ostude puhul tasuta saatmine ja 30-päevane tasuta tagastus
Rootsi disain ja kvaliteet
Hinne 4.6/5, 590 000+ arvustust
Otsi kategooriat, toodet, tegevust...
Cart icon
Naised
Mehed
Aksessuaarid
Juhendid
Pakkumised

Kihistamisjuhend

16. oktoober 2023

Välikeskkonna vallutamisel võib sobiv riietumine tähendada erinevust meeldejääva ja õnnetu seikluse vahel. Olenemata sellest, kas matkad talvekülmas, naudid sügiskargust või sõidad kõrvetaval suverajal - kihilisus on sinu mugavuse ja kohanemisvõime võtmeks.

Selles juhendis avame kihistamiskunsti, näidates, kuidas reguleerida kehatemperatuuri kihtide lisamise või eemaldamise teel. Õige lähenemisega tunned end mugavalt ja oled aastaringselt valmis erinevateks ilmastikuoludeks.

Miks hakkab meil külm?

Et mõista kihilisust ja selle enda kasuks pööramist, on oluline mõista selle taga olevat teadust. Nimelt, kuidas sinu keha ümbritsevale soojust kaotab.

Kiirgus: keha kiirgab soojust infrapunakiirtena. Kui ümbrus on külmem kui sinu nahk, siis sa kaotad soojust. Selle vältimiseks saab kasutada isolatsioonikihte ja sooja mütsi.

Juhtivus: soojuskadu otsesel kokkupuutel külmemate esemete või pindadega Selle vältimiseks tuleks kanda sooje sokke, isolatsioonikihte ja veekindlat väliskihti.

Konvektsioon: soojusülekanne liikuva õhu või vedeliku kaudu. Tuul või higi nahal põhjustab konvektiivset soojuskadu. Seda saab vältida imava aluskihi ja tuulekindlate väliskihtidega.

Aurustumine: soojuskadu niiskuse, nagu higi, aurustumisel. Füüsilise tegevuse või kuuma ilmaga keha enda jahutamiseks higistab. Külmas aga võib liigne niiskus tekitada külmatunde. Sellele saab vastata niiskust imava aluskihiga.

Kihistamine

Kihistamine on praktiline lähenemine välitegevuseks riietamisele, tagades mugavuse ja kaitse kõikuvates ilmastikutingimuste korral. See hõlmab mitme kihi riiete kandmist, mis koos aitavad kehatemperatuuri hallata ja niiskust kontrollida.

See on efektiivne aastaringselt, kohandudes erinevate temperatuuride ja ilmaoludega. Külma ilmaga võib kihte üksteise peale panna, et püsiksid soojas, ilma liiset palavust kartmata. Kui hakkab palav, eemalda lihtsalt üks või kaks kihti, et oleks jahedam, kuid jääksid kuivaks.

Kihistamise põhireegel on iga kihi vahele väikeste õhutaskute loomine. Need õhutaskud toimivad isolatsioonina, hoides soojust kinni ja sind soojas. See lähenemine hoiab soojust tõhusamalt kui ühe paksu välisjope kandmine.

Aluskiht – niiskuse juhtimine

Worn closest to your skin, the base layer serves a fundamental role by efficiently wicking away sweat from your skin. Being dry is crucial in preventing you from getting chilly and reducing the risk of chafing.

There are a lot of different materials and weights to choose from when it comes to base layers. Opt out of wearing cotton as a base layer since it retains moisture. Instead, consider base layers crafted from materials like merino wool and synthetics for improved moisture management.

Meriinovill

● Vähesest mõõduka aktiivsuseni

Meriinovill pakub looduslikku isolatsiooni ja erakordset temperatuuriregulatsiooni, hoides külmades oludes soojas ja imades tõhusalt niiskust välja, kui oled kas aktiivne või temperatuur tõuseb, hoides nii ära ülekuumenemise.

Meriinokiududel on loomulikult ka antimikroobsed omadused, mis takistavad lõhna põhjustavate bakterite kasvu. See teeb meriinost parima valiku pikemaajaliseks kandmiseks, ilma et peaks muretsema ebameeldiva lõhna pärast.

Kuigi meriino on väga suutlik, kipub see olema vähem vastupidav kui sünteetilised alternatiivid ning nõuab hoolikamat pesemist ja kuivatamist. Lahendusena eelistavad paljud vastupidavuse suurendamiseks meriino-sünteetilisi segusid.

Sünteetilised materjalid

● Kõrge aktiivsuse tase

Sünteetilised aluskihid on loodud silma paistma eeskätt nõudlikes välistingimustes. Need on niiskuse ärajuhtimise eksperdid, eemaldades nahalt kiiresti higi ja hoides kuivana. Kiire kuivamisvõime tagab, et tunned end mugavalt ka pingeliste tegevuste või ootamatute vihmahoogude ajal.

Sünteetiliste aluskihtide vastupidavus on erakordne, sest need taluvad pikaajalist kasutamist ja sagedast pesemist, ilma et suutlikkus muutuks kehvemaks. Siiski väärib märkimist, et need võivad pärast intensiivset pingutust säilitada lõhna, mistõttu on vajalik sagedasem pesemine.

Keskmine kiht – isolatsioon ja soojus

Keskmised kihid püüavad materjali sisse õhku, luues kehasoojust säilitada aitava isolatsioonikihi. Keskmiste kihtide isolatsiooniomadused on tihedalt seotud nende võimega õhku püüda ja hoida. Mida rohkem õhku need kihid suudavad hoida, seda paremini need isoleerivad.

Keskmised kihid on loodud soojust püüdma, ilma niiskust kinni hoidmata. Need hõlbustavad niiskuse läbimist väliskihtidesse, tagades soojas püsimise ka intensiivse tegevuse ajal. See hingavus võimaldab optimaalselt reguleerida temperatuuri erinevates välistingimustes.

Fliis

● Erinevad ilmastikutingimused
● Kõrge aktiivsuse tase

Fliis on tuntud oma erakordse soojuse ja kaalu suhte poolest. See pakub märkimisväärset isolatsiooni, et hoida soojas, ilma tarbetut mahtu või kaalu lisamata, muutes selle erinevate välitegevuste puhul mugavaks ja mitmekülgseks.

Lisaks on fliis suurepärane niiskusjuhtimise poolest. Fliisil on suurepärane niiskust imav võime, hea hingavus ja kiire kuivamisaeg. See võimaldab niiskusel välja pääseda ja see on pingelise tegevuse ajal temperatuuri reguleerimiseks ülioluline.

Kuna fliis pole tihedalt kootud, ei paku see kaitset tuule eest. Seetõttu on tuulekindel shell-jope tuuliste olude korral oluline.

Kerged isoleeritud joped ja vestid

● Külm ja kuiv ilm
● Vähesest mõõduka aktiivsuseni

Kerged soojustusega joped või vestid on suurepärased vahekihi valikud, kuna need pakuvad erakordset soojust, lisamata rõivakomplektile täiendavat mahtu või kaalu. Neid on ka lihtne kokku pakkida ja seljakotis kaasas kanda.

Isolatsiooni osas on kaks valikut: udusuled või sünteetika. Sulesoojustus pakub kõrgemat soojuse ja kaalu suhet, kuid kaotab märjana oma isoleerivad omadused. Teisest küljest on sünteetiline isolatsioon sageli vastupidavam ja eelarvesõbralikum, kuigi see võib olla mahukam.

Shell-kiht – ilmastikukaitse

Shell-kiht, mis on kõige välimine kiht, kaitseb ilmastiku eest. Vajalik kaitsetase võib olenevalt ilmastikutingimustest erineda. See peaks olema vähemalt tuulekindel ja suutma vett tõrjuda. Tugeva või pideva vihma korral on aga veekindel shell vajalik.

Hardshell

● Külmast märja ilmani
● Kaitse tugeva vihma ja tuule eest

Hardshell on mitmekülgne ülerõivaliik, mis pakub erakordset kaitset erinevate ilmastikutingimuste eest aastaringselt. Need on spetsiaalselt disainitud tehnilise membraaniga, mis muudab need  nii tuule- kui ka veekindlaks, võimaldades samal ajal hingavust. Lisaks on need kerged ja pakitavad, mistõttu sobivad need ootamatu vihma korral seljakotis kaasaskandmiseks.

Softshell

●  Jahedast külma ilmani
●  Kõrge aktiivsuse tase


Erinevalt Hardshellist ei kasutata paljude Softshellide puhul tehnilist membraani, mistõttu ei pruugi need pakkuda samal tasemel ilmastikukaitset. Teisest küljest tähendab see aga, et need on paremini hingavad ja venivad, mis muudab need suurepäraseks intensiivse tegevuse korral. Softshellid on erineva kaalu ja paksusega; mõnel on lisaisolatsiooniks isegi fliisvooder. Kõik see teeb Softshellidest mitmekülgse valiku shell-kihi jaoks pehmemates ilmastikutingimuste korral.

Isoleeritud riided

● Külm ja kuiv ilm
● Erinevad ja madalad aktiivsustasemed

Soojustatud väliskihid sobivad hästi külma ja kuiva ilmaga, näiteks selgel talvepäeval, kui on madal temperatuur, kuid ei saja. Need sobivad rohkem madala intensiivsusega tegevusteks, kuna lisatud isolatsioon võib intensiivse treeningu ajal põhjustada ülekuumenemist. Samuti on oluline meeles pidada, et enamik isoleeritud väliskihte ei ole veekindlad, mistõttu ei pruugi need märgades tingimustes piisavalt kaitset pakkuda.

Kihistamine erinevate tegevuste ja ilmastikutingimuste korral

See, kuidas tõhusalt kihistada, oleneb ilmast, aktiivsusest ja sellest, kui kergesti hakkab sul külm. Siin on mõned stsenaariumid, mis aitavad alustada!

Külmaga toimetulek suusatamise ja lumelauaga sõitmise ajal

Nõlvadest suusatades või lumelauaga alla sõites võib tegevuse intensiivsus ja ilm suuresti erineda. Seetõttu on oluline riietuda paindlikult, et ei hakkaks külm või liiga palav.

Aluskiht: kanna niiskust imavat aluskihti, külma korral eelistatavalt veidi paksemat. Sobib meriino- ja sünteetiliste materjalide segu, kuna see on vastupidav, isoleeriv ja suurepärase niiskusjuhtimisega.

Vahekiht: fliis on suurepärane vahekiht suusatamiseks ja lumelauaga sõitmiseks, kuna see on nii isoleeriv kui ka niiskust imav, mistõttu sobib see hästi erineva intensiivsusega tegevuste puhul. Paksus tuleks valida sõltuvalt sellest, kui külm on.

Shell-kiht:tuulekaitse võib nõlvadest alla lastes olla olulisem kui veekaitse. Seetõttu võivad kõige paremini sobida Hardshell või isoleeritud riided. Samuti pakuvad õhutuslukud intensiivsus muutudes kehatemperatuuri reguleerimiseks suuremat paindlikkust.

Kas lähete murdmaasuusatama? Kuna see tegevus kipub olema pidevalt kõrge intensiivsusega, võid isoleeriva vahekihi vahele jätta. Selle asemel keskendu oma alus- ja shell-kihtidele. Vali sünteetiline aluspesu, kuna see juhib suurepäraselt niiskust. Vali kõrge hingavuse ja tuulekaitsega shell-kiht, mis hoiab soojas ilma ülekuumenemiseta.

Kuidas tulla toime erineva temperatuuri ja intensiivsusega matka ajal

Matkamine on veel üks tegevus, mille intensiivsus on väga erinev. Temperatuurid ja ilmastikutingimused võivad päeva jooksul või kõrguse või ümbritseva keskkonna tõttu oluliselt erineda.

Aluskiht: valige niiskust imav ja kiiresti kuivav aluspesu. Sünteetiline aluspesu on sageli parim, kuid meriinovill võib sobida paremini tänu oma lõhnakindlatele omadustele, eriti kui lähed mitmepäevasele matkale.

Vahekiht: matkale kaasavõtmiseks sobib suurepäraselt isoleeriv fliis. Seda on lihtne pakkida, see ei lisa palju kaalu ning seda saab kasutada ka väliskihina, kui ei lähe vaja kaitset tuule või vihma eest.

Shell-kiht: Hardshell ja Softshell on mõlemad matkamiseks sobivad väliskihid. Softshell on sobivam, kui vajad suuremat hingavust, kuid Hardshell pakub paremat ilmastikukaitset. Kui soovid mõlemast maailmast parimat, siis miks mitte pakkida kaasa kerge Hardshell, mida tugeva vihma korral oma Softshelli peale tõmmata?

Kuidas tulla toime tuule ja vihmaga intensiivsete tegevuste, näiteks jooksmise ja rattasõidu ajal

Pidevalt kõrge intensiivsusega tegevused, nagu rajajooks ja rattasõit, nõuavad head hingavust ja suurepäraseid niiskust imavaid omadusi.

Aluskiht: kandke niiskust imavat ja kiiresti kuivavat aluspesu. Sünteetiline aluspesu on tänu oma erakordsele niiskusjuhtimisele parim.

Vahekiht: tihti ei lähe intensiivsete tegevuste korral vahekihti vaja, kuna hakkab liiga palav ja sa lähed higiseks. Samas on jaheda ilma korral heaks valikuks õhuke fliis.

Shell-kiht: vali hingav ja veniv tuulekaitsega shell-kiht. Märksõnaks on hea hingavus. Kui välimise kihi hingavus ei vasta higistamisele, saad seestpoolt läbimärjaks. Seetõttu mõtle hoolikalt, millist ilmastikukaitset sa vajad. Sageli piisab ilma tehnilise membraanita vetthülgavast jopest ja see on tavaliselt paremini hingav kui veekindel ülerõivas.

×