Üle 100 € ostude puhul tasuta saatmine ja 30-päevane tasuta tagastus
Rootsi disain ja kvaliteet
Hinne 4.6/5, 610 000+ arvustust
Cart icon
Naised
Mehed
Aksessuaarid
Juhendid
Pakkumised

Mida suusatades selga panna

29. november 2023

Kas valmistute põnevaks päevaks nõlvadel? Olenemata sellest, kas olete kogenud suusataja või sõidate mägedesse esimest korda - mugava ja nauditava kogemuse võtmeks on õigesti riietumine. Selles põhjalikus juhendis tutvustame suusarõivaste olulisi elemente, aidates teil püsida soojas, kuivas ja valmis suusapägesid alistama.

Kuidas riietuda kihiliselt suusatamise ja lumelauaga sõitmise ajal

Suusanõlvadele siirdumiseks pole ühtset ja kõigile sobivat lahendust. Temperatuur ja ilmastikutingimused võivad olenevalt asukohast oluliselt erineda. Lisaks on ka teie aktiivsuse tase päeva jooksul erinev. Suusatõstukis paigal istudes võib hakata külm, kuid allamäge laskudes pulsisagedus ja aktiivsus tõusevad, nii et teil hakkab palav ja kipute higistama. Peaasi on riietuda kihiti. Seejärel saate oma kehatemperatuuri erinevates tingimustes reguleerida, kihte kas lisades või eemladades.

Aluskiht

Aluskiht annab sooja, kuid selle peamine ülesanne on niiskuse nahalt eemale juhtimine. Suusatamiseks soovitame meriino- või sünteetilisi aluskihte. Sünteetilised aluskihid on vastupidavamad ja erakordsete niiskust imavate omadustega, vill on aga oma loomult lõhnakindel ja termoreguleeruv.

Valige aluskihi kaal sõltuvalt välistemperatuurist ja sellest, kui kergesti hakkab teil külm või palav. Kerged ja keskmise kaaluga aluskihid sobivad tavaliselt suusatamiseks kõige paremini.

Nutikad, suusatamiseks sobivad aluskihid

  • Säärteni ulatuvad aluspüksid, et vältida liigset materjali suusasaabastes.

  • Integreeritud balaklaava, mis takistab külma õhu ligipääsu kaelalt.

  • Pooltõmblukk kaelal parema õhutuse tagamiseks, kui teil on palav ja higistatea.

Vahekiht

Vahekiht isoleerib ja aitab külmadel päevadel soojas püsida. Suusajope alla soovitame fliisi ja/või kerget isoleeritud vesti. Neil on hea soojuse ja kaalu suhe, mis tähendab, et need on soojad, ilma liigset mahtu lisamata. Kui teil on soojustusega suusajope, ei pruugi vahekiht vajalik olla.

  • Nutikad, suusatamiseks sobivad vahekihid

  • Täielik tõmblukk võimaldab vaevata kogu päeva jooksul kihtide vahetamist.

  • Kapuutsita kõrge kaelus hoiab eema jaheda õhu, jääbdes mugavalt suusajope alla.

Väliskihid

Suusatamiseks on kahte tüüpi väliskihte: shell-tüüpi ja soojustusega rõivad. Mis puutub suusariietesse, siis soojustusega valikud pakuvad sisseehitatud soojust ja lihtsust, kuid võivad olla kobakamad ja vähem hingavad. Teisest küljest pakuvad shell-rõivad mitmekülgsust, hingavust ja kohandamist, kuid vajavad soojusega seoses tõhusat kihiti riietumist. Valik sõltub sellest, kas eelistate nõlvadel soojust või paindlikkust.

Mida pidada silmas suusa- või lumelauajope puhul

  • Suusapileti-tasku: annab tõstukis olles lihtsa juurdepääsu mäepassile. Kindaid või labakindaid pole vaja eemaldada!

  • Pöidlaaukudega sisemised kätised: pehmed pöidlaaukudega sisekätiseid on mugav kanda kinnaste ja labakinnaste sees ning need takistavad külma õhu ja lume sattumist jope sisse.

  • Võrk sõrmikute või labakinnaste hoidmiseks: suur võrktasku jope siseküljel on mugav ja hingav viis pausi tehes kinnaste hoiustamiseks. Võrk võimaldab märgadel või niisketel kinnastel tõhusamalt kuivada ega hoia taskus lund ega niiskust kinni.

  • Lumeäärik: lumeseelik toimib tõkkena vöökohal ega lase lumel jope või pükste sisse tungida – see on hea funktsioon, kui käite käpuli või satute sügavale lumehange.

  • Kiivriga ühilduv kapuuts: kiivri nõlvadel kandmise ajal kapuutsi peas hoidmine on tark tegu eeskätt tuulistel ja jahedatel päevadel, et vältida külma õhu sattumist riiete sisse.

  • Õhutustõmblukud: kui hakkab palav või hakkate higistama, ei pruugi riided ete hingavus püsida. Kaenlaaluste all asuvate õhutustõmblukkude abil saate sooja ja niiske õhu kiiremini väljutada, parandades niiskuse juhtimist ja vältides ülekuumenemist.

  • Tuule- ja veekaitse: suusajope peab olema vähemalt tuulekindel ja vetthülgav. Kui aga kukute sageli või puutute kokku niiskete tingimustega, võib olla parimaks lahenduseks  veekindla suusajope valimine.

Mida pidada silmas suusa- või lumelauapükste puhul

  • Kõrge innaosa: kõrgem disain tagab kindlama istuvuse ja takistab lume sattumist pükste sisse. Kuid samas on neid ka WC-külastuste ajal keerulisem jalast võtta.

  • Lumekedrid: need on kummiga sisemised säärised, mille saate tihedalt suusasaabaste ümber kinnitada. Need takistavad lume tungimist pükstesse ja saabastesse.

  • Tugevdused pahkluul ja allääres: tugevad kulumiskaitsed ja äärised tagavad parema vastupidavuse ja kaitsevad teravate servade eest.

  • Tugevdatud istmik: istmiku tugevdus pakub lisakaitset lumes või suusatõstukis istudes.

  • Õhutustõmblukud: väljutavad kiiresti sooja ja niiske õhu suusapükste seest, et reguleerida niiskust ja vältida ülekuumenemist.

  • Tuule- ja veekaitse: suusapüksid peavad olema vähemalt tuulekindlad ja vetthülgavad. Aga kui istute lumme või kukute sageli, siis pakuvad veekindlad püksid suuremat kaitset.

Suusatamise tarvikud

Suusasokid

Valige põlvini sokid, mis on valmistatud niiskust imavatest sünteetilistest kiududest või villast, et tagada suusatamise ajal mugavus ja kuivad jalad. Mugav istuvus hoiab ära sokkide maha libisemise ja alla vajumise, samas kui strateegiliselt paigutatud polsterdus sääre esiküljel, kannal ja varvastel aitab neelata põrutusi ja vähendab valu pikaajalisel suusatamisel.

Kaelasoojendaja või balaklaava

Kaelasoojendajad ehk balaklaavad on mitmekülgsed aksessuaarid, mis ei lase külmal õhul jope sisse pääseda, hoides sind soojas ja ilmastikutingimuste eest kaitstuna. Valige hingavad, niiskust imavad materjalid, nagu fliis, vill või sünteetilised segud. Paljusid kaelasoojendajaid ja balaklaavasid saab kanda erinevatel viisidel, et need sobiksid erinevate ilmastikutingimustega.

Sõrmikud või labakindad

Suusakindad või labakindad peaksid olema veekindlad, et kaitsta käsi märja lume ja tuule eest. Lisasoojuse tagamiseks peaks need olema ka soojendusega. Sünteetiline soojendus on hea valik, kuna see kuivab kiiresti ja on niiskuskindlam kui udusuled. Sõrmikud on kandmisel mitmekülgsemad kui labakud, kuna iga sõrm on eraldi. Seevastu labakindad on soojemad, eriti külmades tingimustes.

Ka suusasõrmikud ja labakindad on nutikate funktsioonidega

  • Tugevdatud peopesad ja sõrmeosad muudavad sõrmikud või labakindad vastupidavamaks, et need kuluksid suusatamise ajal vähem.

  • Pikad takjakinnistega kätised takistavad lume sattumist kinnastesse ja hoiavad randmed soojas.

  • Randmerihmad hoiavad ära kinnaste kadumise, kui need kogemata käest kukuvad.

Suusaprillid

Suusaprillid peaksid pakkuma selget nägemust ja kaitset, olles ühtlasi ka mugavad. Otsige pehme vahtvoodriga kaitseprille, mis pakuvad mugavat tihendit näo ümber ja prillide sees õhuriglusega ventilatsiooni. Hea õhuvool ja uduvastane kate hoiavad ära kondensaadi tekkimise läätse sisemusse, tagades selge nägemise kõikides tingimustes.

Mis on VLT?

VLT tähistab Visible Light Transmission'it (nähtava valguse läbilaskvus) ja näitab läätse läbiva valguse protsenti. Madalamad VLT-läätsed on tumedamad ja sobivad paremini eredatesse oludesse, kõrgemad VLT-läätsed on aga kergemad ja paremad vähese valgusega oludesse.

Kuidas riietuda erinevatel temperatuuride korral

Soe ilm

0 °C kuni +10 °C

Soojema ilmaga suusatades on oluline riietuda kergete õhukeste kihtidega, mis keskenduvad niiskuse ärajuhtimisele ja hingavusele. Selline riiete kihistamine aitab püsida jahedana ja mugavalt isegi aktiivsena olles. Meriinovillased või sünteetilised aluskihid, fliisist või õhukesest villast vahekihid ning kerged shell-joped ja -püksid on kõik head valikud soojema ilmaga suusatamiseks.

Külm ilm

0 °C kuni -10 °C

Temperatuuri langedes reguleerige soojuse hoidmiseks soojustuse taset. Sooja väliskihi korral valige kergem aluskiht - nii väldite tegevuse ajal ülekuumenemist. Kui kannate vahekihina vesti , saate oma kehale soojustust lisada, ilma et peaksite lisama täiendavat massi, mis võib käeliigutusi piirata. 

Äärmiselt külm ilm

Alla -10 °C

Külma ilmaga on kihiti riietumine ülioluline. Selle asemel, et loota ühele paksule väliskihile, võib mitme kihi kandmine hoida soojema ja kuivemana. Lisaks pakub shell-kiht võrreldes soojustusega rõivastega paremat ilmastikukaitset ja hingavust. See mitmekülgsus on eriti kasulik siis, kui temperatuur ja aktiivsuse tase kõiguvad.

×