Mis vahe on hardshellil ja softshellil?
Shell-kihte otsides kohtad suure tõenäosusega kahte erinevat shell-tüüpi: hardshell ja softshell. Need pakuvad erinevaid eeliseid ning sulle ja sinu vajadustele sobivaima valimine ei pruugi olla lihtne. Siin käsitleme soft- ja hardshelli plusse ning miinuseid, et sul oleks lihtsam valida endale ja oma seiklusele sobivaim välimine kiht.

Millal valida hardshell vs softshell?
Nii hardshellil kui ka softshellil on mitmeid eeliseid ning need on mõeldud erinevat tüüpi tingimuste ja tegevuste jaoks. Peamine erinevus nende vahel on ilmastikukindlus ja hingavus.
Hardshell | Softshell |
---|---|
Alati veekindel membraan | Sageli ilma membraanita |
DWR-kate | DWR-kate |
Teibitud õmblused ja niiskuskindlad tõmblukud | Teibitud õmblused ja niiskuskindlad tõmblukud puuduvad |
Kerge ja pakitav | Raskem, paksem ja soojem |
Hingav | Hingavam |
Tuulekindel | Tuulele vastupidav |
Soojustuseta | Võib olla fliisvoodriga |
Mis on hardshell?
Hardshell koosneb kahest kuni kolmest kokku lamineeritud materjalikihist. Pealisriie on sageli õhem ja kergem polüuretaanist kootud kangas. Teine kiht on membraan, mis muudab materjali veekindlaks ja hingavaks. Membraani kaitsmiseks kleebitakse sissepoole õhuke sisevooder, mis muudab materjali kolmekihiliseks. Mõnikord kohtad ka 2- või 2,5-kihilisi rõivaid, mis tähendab, et nende sisevooder pole seestpoolt lamineeritud. Selle asemel võib neil olla lahtine võrgust sisevooder või riiete siseküljele trükitud või pihustatud materjal.
Hardshell rõivaste väliskangas on töödeldud DWR-kattega, et vältida vihmavee uppumist väliskangasse, aidates seeläbi membraanil parimal viisil toimida. Hardshell-riietel peaks olema ka teibitud välimus ja veekindlad tõmblukud, et vähendada vee läbipääsu võimalust.
Traditsiooniliselt on hardshell vihmakindlam kui softshell, kuid ka vähem hingav, jäigem, mürarikkam ja mitte nii veniv. Suur osa sellest tuleneb veekindlast membraanist, kuid membraanide tehniline areng on viimastel aastatel kõvasti edasi liikunud ning nüüd on rohkem venivaid membraane, mis on pehmemad ja vähem müra tekitavad. Kui valid hardshell rõivaid, otsi venivust, et riiete kandmine oleks mugavam.
Membraani veekindlust mõõdetakse selles, kui suurt veesurvet membraan enne vee lekkimist talub - mida kõrgem on see, seda suuremat veesurvet suudab materjal taluda. Lisateavet veekindluse hinnangute kohta leiad meie veekindluse juhendist.
Hardshelli plussid ja miinused
Hardshellid pakuvad parimat ilmastikukaitset tänu tihedamalt kootud väliskangale, veekindlale membraanile, DWR-kattele, teibitud õmblustele ja niiskuskindlatele tõmblukkidele. Membraan pakub head hingavust, kuid see ei ole siiski nii hingav kui ilma membraanita ese.
Need on kerged ja neid on lihtne kaasa pakkida, kuid need on õhukesed ega paku soojustust. Temperatuuri langedes tuleb sooja hoidmiseks riietuda kihiti. Samuti on hardshellid vähem venivad ja võivad olla mürarikkamad kui softshellid. Intensiivsete tegevuste ja ebastabiilse ilmastiku korral peaksid valima hardshell-rõivad.
Mis on softshell?
Softshell-rõivad on, nagu nimigi ütleb, pehmemad kui hardshell-rõivad. Pealisriideks on õhuke ja veniv polüester, mis võib olla kootud. Softshell-materjalist sisevooder on sageli veidi paksem ja valmistatud fliisist. Just see sisevooder annab softshell-rõivastele oma pehmuse ja paksuse võrreldes hardshell-rõivastega. Paksem sisevooder teeb ka softshell-rõivad hardshell-sõivastega võrreldes soojemaks ning alati pole sooja saamiseks vaja alla eraldi soojustuskihti.
Softshell-rõivad võivad olla membraaniga või ilma, kuid need on alati töödeldud DWR-kattega, et muuta need vihmakindlamaks. DWR-kate paneb vihmapiisad nagu pärlid välimise kanga peale settima, pikendades seega aega, mis kulub vee väliskangast läbitungimiseks.
Paksema ja kohevama fliisiga sisevoodri tõttu ei saa softshellil olla teibitud õmblusi ja see on seega pidevale või tugevale vihmale vähem vastupidav. Ilma teibitud õmblusteta ei pole niiskuskindlatest tõmblukkudest suurt kasu ja seetõttu on need vähestel softshellidel.
Softshelli plussid ja miinused
Softshellid on venivad ja pakuvad ülimat liikumisvabadust. Enamasti ei ole neil veekindlat membraani, mis muudab need võrreldes hardshellidega hingavamaks, kuid samas on need tuulele ja vihmale vähem vastupidavad.
Paljud softshellid on vooderdatud fliisiga, mis annab teatud soojustuse ja seetõttu on need soojuse poolest fliisiga paremini võrreldavad. Softshelli saab kasutada väliskihina vähem karmides ilmastikutingimustes või keskmise kihina, mille peal on hardshell. Softshell tuleks valida juhul, kui soovid mitmekülgset ja venivat riietust, millel on hea hingavus ja korralik ilmastikukindlus. Tõenäoliselt on need sinu enimkasutatavad õueriided, mis sobivad igapäevaseks kasutamiseks aastaringselt.